Kako je moguća ova reakcija CuSO4 + H2S --> CuS + H2SO4 Zar tu ne vrijedi pravilo da jača kiselina istiskuje slabiju a ne obrnuto?

Ime i prezime: Frano Brezak frano_sci@hotmail.com

 


Da pravilo vrijedi uvijek, zvalo bi se zakonitošću. Neobičnoj pojavi da jedna slabašna kiselina može istisnuti iz soli daleko jaču kumuje netopljivost jednog od produkata. Naime, bakrov(II) sulfid jedna je od u vodi najslabije topljivih soli, što može nadjačati čak i golemu razliku u jakosti sumporne kiseline i sumporovodika. Toliko je netopljiv u vodi da se provođenjem sumporovodika kroz koncentriranu otopinu bakrovog(II) sulfata može dobiti koncentrirana sumporna kiselina.
Nije to jedini takav slučaj. Slično i silicijev dioksid, žari li se sa sulfatima, može istisnuti sumporov(VI) oksid, ovaj put jer je potonji hlapljiviji. A može se isto tako slabom fluorovodičnom kiselinom istisnuti klorovodična iz magnezijevog klorida, opet zbog netopljivosti.
Općenito, jakost kiseline je bitan, ali ne i jedini parametar koji odlučuje u kojem će smjeru krenuti neka reakcija.

Usput, ako imaš volje i vremena, predložio bih jedan još nemogućiji eksperiment od ovoga s istiskivanjem jače kiseline slabijom: otopi u vodi nešto bakrovog sulfata, naspi na to sumpora i ostavi tako nekoliko tjedana. Kad sam to izveo prije više godina, našao sam da mi je nastalo nešto crnog taloga. Osim ako nije nastalo nešto što nije bakrov(II) sulfid, a jest crno i nastaje iz bakrovog sulfata i sumpora te možebit vode, u pitanju je podosta čudna pojava.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   i.cvrtila@rug.nl

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija