Imam pitanje u vezi organske kemije i imenovanja spojeva. Imali smo 3-etil-4-metilheksan i tu smo rekli da vrijedi pravilo koje glasi : "kada 2 načina numeriranja daju ekvivalentne lokante, odbaire se smjer koji pripisuje manji lokant supstituentu čije ime započinje slovom koje je prije po abecednom redu ( i zato tu nije 4-etil-3metilheksan). I dobro , to mi je jasno i onda dođem do ovakog cikloheksana: 3-metil-1-pentilcikloheksan ... e sad, što ne bi trebalo ( prateći ono gornje pravilo ) biti 1-metil-3-pentilcikloheksan ?? eto, to mi nije baš jasno , unaprijed hvala. Pozdrav !

Ime i prezime: Sandra Barač sandybara@gmail.com

Ukratko, u drugom su slučaju autori zabrljali. Ispravno ime je 1-metil-3-pentilcikloheksan, kako si i sama zaključila.