1.napiši formule soli koje smo nabrojili kao sastojke mora 2. ako je volumni udio dušika u zraku 78%,koliki je volumen dušika u 200L zraka

Ime i prezime: lucija sut sutlucija@gmail.com

Odakle da znam što ste nabrajali kao sastojke mora? Vjerojatno je prvi bio natrijev klorid, budući da je glavna komponenta morske soli, ali što je bilo poslije, mogu samo nagađati, budući da su u vodi prisutni samo ioni, ne konkretne soli.
Naime, soli su zanimljiv svijet. Nađe li ih se više u istoj otopini, nije moguće znati koje su soli, nego samo koje ione imamo. Primjerice, ako netko u vodi u istoj količini (broju jedinki, ne masi) otopi natrijev klorid i kalijev nitrat, bit će to isto kao i da je otopio natrijev nitrat i kalijev klorid. Razlog tomu je što su u tekućem stanju (bila to talina ili otopina) soli disocirane na ione, a kad se vraćaju nazad u kruto stanje, sastav krutine određen je time kako se što slaže, a ne što smo prije otopili. Recimo, kad bi netko otopio u vodi natrijev klorid i srebrov nitrat, odmah bi iz otopine istaložio srebrov klorid jer ta je sol netopljiva u vodi, dok bi u vodi zaostali natrijevi i nitratni ioni koje bi se potom moglo iskristalizirati kao natrijev nitrat.
Zbog toga je sastav mora mudrije opisivati količinama pojedinih iona, negoli soli. Izuzetak je jedino natrijev klorid, budući da ga ima toliko da možemo biti prilično sigurni da će upravo ta sol hlapljenjem vode prva iskristalizirati. Tako se uostalom i dobiva morska sol.

U drugom zadatku trebaš samo pomnožiti dvije zadane brojke. Ako je udio zadan kao omjer količine (ovdje volumena) sastojka i smjese:

φ(N2) = V(N2)/V(zrak)

nepoznati ćeš volumen dobiti rješavanjem jednadžbe:

V(N2) = φ(N2V(zrak)