Na jednom mjestu sam pročitala kako ravnolancasti spojevi imaju nize talište od razgranatih jer je talište mjera učinkovitosti pakiranja, a razgranati spojevi su bolje pakirani pa je stoga potrebna veća energija da se razori učinkovitost pakiranja. Na drugom mjestu sam pročitala kako ravnolančasti alkani imaju veće talište od razgranatih jer se bliže pakiraju u kristalima. Što je tu sad točno? Hvala!

Ime i prezime: Kristina Franjić kristina.franj@gmail.com

Ovo se može provjeriti. Recimo, tako da usporediš tališta izomerâ heksana:
n-heksan: ‒96 do ‒94 °C
2-metilpentan: −160 do −146 °C
3-metilpentan: −162,8 °C
2,3-dimetilbutan: −136 do −124 °C
2,2-dimetilbutan: −102 do −98 °C

Pored toga, možeš se osloniti i na promišljanje o tomu je li lakše posložiti nešto ravno, ili nešto razgranato.

U oba slučaja zaključak bi trebao biti isti.

Usput, zanimalo bi me gdje si našla netočnu tvrdnju. Ako je u kakvom udžbeniku, to bi trebalo ispraviti, a možda i zapitati se jesu li autori stvarno kompetentni pisati udžbenike kemije, kad ne razumiju temelje supramolekulske kemije.