Što je endotermna, a što egzotermna reakcija? je li ovo točno: endotermna reakcija je nastajanje kemijskog spoja iz elemenata, a egzotermna je proces kidanja neke veze? Hvala :*

Ime i prezime: iva matković st.iva36099@gmail.com

Endotermne su one reakcije kod kojih sustav upija toplinu, a egzotermne one kod kojih se toplina oslobađa. Primjerice, gorenje je tipičan egzoterman proces, dok je tipičan endoterman proces otapanje ureje u vodi (voda se osjetno ohladi).
Nastajanje kemijskih spojeva iz elemenata često je egzotermno, ali općenito to ne mora biti. Primjerice, gori li neki element u kisiku, očito je to egzoterman proces. Međutim, dušik u kisiku ne gori (inače atmosfera kakvu imamo ne bi mogla postojati), a njegovi oksidi (koji se mogu dobiti ponešto zaobilaznim rutama) svi odreda imaju pozitivne topline nastajanja.
Za kidanje veze općenito treba uložiti energiju, što će reći da se radi o endotermnom procesu. Razlog tomu je samo postojanje kemijskih veza: da su nestabilne, tj. da se njihovim kidanjem dobiva energija, vjerojatno bi se raspale same.