Nacrtati sve stereoizomere 1-brom-2,3-difenil-pent-1-en-1,3-diola Jako mi je hitno, hvala unaprijed :)

Ime i prezime: Anita Klarić pittann@live.com

Mnogo neobičan spoj, moram priznati. Kad bi ga tko i uspio pripraviti, svjedočio bi vjerojatno brzoj tautomerizaciji u acilni bromid, a potom još bržoj laktonizaciji (ili polimerizaciji) tog spoja uz oslobađanje bromovodika.
Što se izomerâ tiče, imaš jednu dvostruku vezu oko koje su četiri različite skupine, što će reći da imaš E i Z izomer, a k tomu je treći ugljikov atom (onaj s hidroksilnom i fenilnom skupinom) asimetrično supstituiran, što pak znači da može postojati kao lijevi ili desni enantiomer. Kako te dvije izomerije općenito ne utječu jedna na drugu, imaš ukupno četiri kombinacije. Ako je problem s crtanjem, pretraži starije odgovore na tu temu, pisali smo dosta o tomu.
Što se hitnosti tiče, držim da ju treba spriječiti javljanjem na vrijeme.