Nerazumijem kako čitati ili kako pisati koliko ima molekula ili koliko atoma u nekom elementu. Može li mi netko to objasniti kako nebi sada u 8 razredu morao pisati krive odgovore. Hvala.

Ime i prezime: Vicenco Žagar vilimzagar64@gmail.com

Kemijski element je skup svih atoma s istim brojem protona u jezgri. Taj broj jest konačan (jer je i Svemir konačan), ali isto tako je ogroman i nema nikakvog praktičnog značaja, tako da nas ne brine puno to što je nepoznat.
No, tvoje pitanje najvjerojatnije se ne odnosi na kemijske elemente, nego na one zadatke gdje piše nešto poput "8 Si", "14 NaCl" ili "123 H2O", a ti onda trebaš protumačiti što to znači. Nije to osobito kompliciran posao. Brojke, kao i inače, znače koliko čega ima. Ako se nalaze uz simbole kemijskih tvari (kao u "8 Si"), označavaju broj jedinki tvari (jer Si označava i kemijski element silicij i jedan atom tog elementa, baš kao što NaCl označava i kemijski spoj natrijev klorid i jednu formulsku jedinku tog spoja). 8 Si je isto što i osam atoma silicija, 14 NaCl isto što i četrnaest formulskih jedinki natrijevog klorida, 123 H2O isto što i sto dvadeset i tri molekule vode. Brojke koje su unutar kemijskih formula, poput 2 u H2O, označavaju koliko čega ima u toj tvari, odnosno koji im je sastav. Molekula vode, H2O, sastoji se od dvaju atoma vodika i jednog atoma kisika. Načelno, mogli bismo ju zapisati i kao H2O1, ali jedinice se u pravilu ne zapisuju.