Kako izračunati slijedeće. Imam dušičnu kiselinu koja je 65%. Od nje trebam prirediti 100 ml 10%. Da li mi za računanje kad je u pitanju samo maseni udio potrebna gustoća ili se to može izračunati bez gustoće? Hvala.

Ime i prezime: Ivan

Ovisi o tomu misliš li za pripravu kiselinu odvagnuti ili pak odrediti količinu pomoću menzure te s kakvim podacima raspolažeš. Ovi su svakako nepotpuni jer ti nedostaje barem jedna gustoća.

Ako ćeš kiselinu i vodu odvagnuti, onda i dalje trebaš gustoću 10 %-tne kiseline (pri 20 °C ona iznosi 1,0543 g/mL), tako da možeš iz toga izračunati koliko ti treba koncentrirane kiseline, a onda i koliko treba vode. Ako misliš mjeriti volumene, onda ćeš obje mase podijeliti gustoćama (za vodu vjerojatno znaš, dok gustoća 65 %-tne dušične kiseline iznosi 1,3913 g/mL).

Samo rješavanje vodi se logikom opisanom ovdje. Ako ne ide, potraži po arhivi još zadataka s masenim udjelima ili se opet javi.