Poštovani, zamolila bih vas za pomoć oko jednog zadatka: Uzorak limunovog soka volumena 50,00 cm3 titriran je do završne točke titracije, uz fenoftalein kao indikator, sa NaOH. Do točke ekvivalencije utrošeno je 17 cm3 0,1 M NaOH.Nacrtati titracijsku krivulju i odrediti udio limunske kiseline u uzorku. pKa1=3,13, pKa2=4,46, pKa3=6,39

Ime i prezime: Danijela Babić danijela.babic217@gmail.com

Kako fenolftalein mijenja boju tek u lužnatom, očito će do promjene doći tek u trećoj točki ekvivalencije. To znači da je množina prisutne limunske kiseline jednaka trećini utrošene natrijeve lužine:

c(limunska kis.) = n(limunska kis.)/V(uzorak)

= (n(NaOH)/3)/V(uzorak)

= c(NaOH)·V(NaOH)/(3·V(uzorak))

Crtati titracijske krivulje po osjećaju ili pamćenju ima smisla samo ako ih je prije toga viđena već hrpa. Ona za limunsku kiselinu izgleda ovako. Nadam se da autor zadatka nije imao na umu nešto trogrbo.

Usput budi rečeno, rezultat računa daje nešto što sadrži tridesetak puta manje limunske kiseline nego što je bude u limunovom soku. Još jedan detalj od vrste koja ne čini zadatak nerješivim, ali itekako kvari ugođaj.