Molim pomoć oko ovog zadatka! Zaštitna prevlaka na tzv.bijelom limu od kojeg se rade limenke je kositrena. Debljina kositrenog sloja iznosi 2 mikrometra. Izračunaj broj atoma kositra u limenci kompota ako je polumjer limenke 5.1cm, visina 12.2cm, a gistoća kositra je 7.28 g/cm3. Hvala!

Ime i prezime: Dorian Laslo dorian.laslo@skole.hr

Iako naoko jednostavan, ovaj zadatak ima više upitnih detalja, neki od kojih se dadu zanemariti, dok ostale treba utišati pretpostavkama. Za početak, treba se zapitati je li limenka presvučena kositrom s obje strane (i jesu li autori zadatka toga svjesni). Logika mi nalaže da jest, jer inače zaštita ne bi djelovala. Zatim se treba sjetiti da limenka pored plašta ima i dva okrugla komada. I, konačno, treba odlučiti hoćemo li volumen koji zauzima kositar na cjevastom dijelu limenke računati kao volumen šupljeg valjka (što stvarno jest), ili ga aproksimirati umnoškom površine limenke i debljine sloja kositra. Kako je debljina sloja četiri reda veličine ispod dimenzija limenke, to je potonji pristup opravdan (a usput smo, zarad nedostatka informacija, prisiljeni i zanemariti debljinu materijala limenke):

S = 2·r2π + 2·r·π·h

V(Sn) = 2·d·S