Pozdrav, imam jedno pitanje iz analitičke kemije (svima nam dragog predmeta :)) ) , rjesavam zadatke pa sam zapela na jednom : ovako glasi : Na pocetku titracije, u 15 mL 0,05 M otopine neke slabe monoprotonske kiseline izmjereni pH iznosi 3,21. Koliko treba dodati 0,01 M otopine NaOH da pH otopine bude 4,11 ? Znam da se koristi ona formula pH = pKa + log ( sol / kiselina ) i nadem omjere c(sol ) i c ( kiseline ) , oke , ali ono na kraju , kako naci taj volumen ? Pozdrav , i pomognite , pls :) ?

Ime i prezime: Dunja Barišić

Ima tu malo više od tzv. Henderson-Hasselbachove jednadžbe.

Prvo treba izračunati konstantu disocijacije kiseline. Tu će ti pomoći jednadžba disocijacije:

HA ⇌ H+ + A

i izraz za konstantu disocijacije:

Ka = [H+][A]/[HA]

= [H+]2/(c(HA) ‒ [H+])

Koncentraciju vodikovih kationa lako ćeš dobiti iz vrijednosti pH.

Da bi izračunala potreban volumen natrijeve lužine, najjednostavniji način je prebaciti se iz koncentracija u množine, budući da omjer koji ćeš naći upotrebom izraza koji su spomenula jednako vrijedi za množine kao i za koncentracije. S druge strane, iz početnog volumena i koncentracije kiseline lako ćeš naći njezinu ukupnu množinu (koja ostaje ista jer se kiselina samo neutralizira i razređuje). Iz omjera količina soli i kiseline lako ćeš naći koliki je dio kiseline preveden u sol, a ta množina jednaka je množini dodanog natrijevog hidroksida, iz koje onda lako dobiješ volumen:

pH = pKa + log(c(sol)/c(kiselina))

c(sol)/c(kiselina) = n(sol)/n(kiselina)

= 10pH ‒ pKa

n(sol) + n(kiselina) = n0(kiselina)

= V0(kiselina)·c0(kiselina)

n(NaOH) = n(sol)