Pozdrav, imam zadatak u vezi fizikalne kemije ali ne znam ni odakle poceti, tj. koju formulu koristiti :u elektrolitskom clanu voda se elektrolizira pomocu napona od 2,9 V i struje od 1,6 A dovoljno dugo da se razlozi 36 g vode. Koliko iznosi ekspanzijski rad koji izvrše nastali plinovi pri konstantnom tlaku i temp. od 25 C ? Unaprijed hvala !

Ime i prezime: Rahela Domjanic raheladomj@gmail.com

Baš neka himera od zadatka, povezuje elektrokemiju s fizikom plinovitog stanja. Neovisno o svojoj neobičnoj genetici, riješiti se dade vrlo lako. Kako već imaš masu razgrađene vode, iz nje možeš izračunati mase, a potom i volumene oslobođenih kisika i vodika, sve to koristeći formule koje možeš naći ovdje. Kako je početni volumen plinova nula, eskpanzijski rad jednak je njihovom konačnom volumenu pomnoženom s tlakom.
Bilo bi lijepo da je autor zadatka umjesto nepotrebnih struje i napona zadao tlak.