tko je kekule i koje on veze ima s benzenom i molim vas da mi odgovorite još jedno pitanje koje je gorenje benzena hvala lijepa.

Ime i prezime: frane rogić F Rogic

August Kekulé von Stradonitz zasnovao je teoriju kemijske strukture, odnosno to da atomi u molekulama nisu tek "nekako" povezani, nego da između njih postoje kemijske veze, dakle ono što ćemo danas predstavljati crticama između atomâ. Prije njega kemijske formule bile su isključivo molekulske, a začeci strukturne teorije vide se tek u teoriji o postojanju funkcionalnih grupa, odnosno u kemijskim tipovima. Hipoteza o strukturi benzena njegovo je najveće konkretno otkriće. Naime, sastav tog spoja bio je poznat već godinama i žestoko se opirao svemu što se dotad znalo: spoj je bio ugljikovodik, i to nezasićen, ali ponašao se kao da je zasićen. Kekulé je predložio da se radi o šesteročlanom prstenu s izmjeničnim jednostrukim i dvostrukim vezama, pri čemu se one mogu "šetati", što onda čini sve ugljikove atome te molekule ekvivalentnima. Time je u isti mah objasnio i kemijsku stabilnost i broj izomerâ koje derivati benzena imaju. Koliko je njegova kemijska logika bila ispred svog vremena, govori činjenica da je struktura benzena eksperimentalno potvrđena tek preko pola stoljeća nakon njegove hipoteze, i to pomoću rentgenske difrakcije na kristalima benzena. Zanima li te više o Kekuléu, možeš pogledati vikipedijski članak o njemu, a možeš se zaletjeti i do kakve knjižnice te potražiti Grdenićevu Povijest kemije, u kojoj je Kekuléov doprinos znanosti vrlo lijepo i naširoko objašnjen.

Što se tiče tvoje očito trajne fascinacije gorenjem ugljikovodikâ, posluži se formulom iz ovog odgovora. Kako će ti jedan od stehiometrijskih koeficijenata biti razlomak, na kraju trebaš još cijelu jednadžbu pomnožiti s njegovim nazivnikom, tako da u njoj budu cijeli brojevi.