Zašto je cijanidni ion monodentatni ligand,a etilendiamin bidentatni,a imaju i jedan i drugi dva elektronska para za dati u vezu. Ima li to veze s tim što su C i N međusobno povezani trostrukom vezom?

Ime i prezime: Mateja Vujica matejavujica1@gmail.com

Dentatnost liganda nije jednaka broju elektronskih parova koji se mogu donirati, nego broju atomâ ili grupa koje mogu biti donori. Strogo gledano, bezizlazno monodentatni ligandi su samo atomi (nabijeni ili ne), ali kako nisu svi atomi jednako dobri donori, to molekule općenito ipak nisu polidentatne (primjerice, voda će se uvijek za katione vezati preko kisikovog atoma). U slučaju etilendiamina bidentatnost je očita, budući da su prisutne dvije aminske grupe. Cijanidni anion ima pak svega dva atoma, tako da je teško zamisliti kompleks u kojemu će oba biti vezana na isti metalni kation (tročlani su prstenovi prilično nestabilna bića). Ipak, otkriveno je i nekoliko takvih spojeva, redovito s težim prijelaznim metalima, ali u svima je cijanidni anion ujedno i premošćujući, i to tako da je njegov ugljikov atom vezan za oba metalna kationa, a dušikov samo za jedan. Ako se držiš uobičajenih cijanidnih kompleksa, možeš računati da će se taj anion ponašati kao monodentatni (ponekad i premošćujući) ligand, redovito se vežući preko ugljikovog atoma.