Postovani, kako znam koji mi je ciklicki spoj bazicniji i zasto? Anilin, p-nitroanilin i p-toluidine. Hvala

Ime i prezime: Ana Marija Krpan daja2504@gmail.com

Prvo jednostavno možeš naći u bilo kakvoj opsežnijoj tablici s vrijednostima pK. Nešto manje jednostavno i manje precizno, ali zato brže, poredak ćeš procijeniti odgovoriš li prvo na pitanje "zašto". Kako su druga dva spoja derivati prvoga, i to takvi da nasuprot aminskoj grupi imaš ili grupu koja donira elektrone, ili onu koja ih odvlači, možeš iz toga zaključiti kakva je kojemu bazičnost u odnosu na izvorni spoj. Donor elektronâ u para-poziciji trebao bi anilin učiniti bazičnijim, budući da će dodatni negativni naboj na aminskoj grupi lakše privući (i zadržati) hidron, dok će skupina koja odvlači elektrone učiniti suprotno.