Dakle, moje pitanje je da ako imamo vodenu otopinu NaCl i u vodenoj otopini soli nastaju 2 reakcije K: Na+ + e- ---> Na 2H2O +2e- ---> H2 + 2OH- A: 2Cl ---> Cl+ + 2e- 2H2O ---> 2O2 + 4e + 4H+ Kako odrediti koja ce se reakcija dogoditi i zbog čega je tome tako?

Ime i prezime: Alan Lebec /

Ako imaš samo vodenu otopinu natrijevog hidroksida, neće se zbivati ništa osim polaganog hlapljenja vode. Međutim, kako tvoje reakcije imaju slova "A" i "K", jamačno tvoja otopina ima i dvije elektrode, i to već pod naponom.
Sad, kad znamo da se radi o elektrolizi, možemo razmisliti koje od opcija bolje prolaze. Općenito, zbivaju se one reakcije koje mogu, a ako ih je moguće više, (naj)brže će ići one koje traže (naj)manje energije. Da bi procijenio što će od ponuđenog ići lakše, trebaš samo pogledati u tablicu redukcijskih elektrodnih potencijala i naći sustave koje imaš ponuđene u zadatku. Niži redukcijski potencijal znači da će redukcija ići teže, a oksidacija lakše. Visoki redukcijski potencijal znači da će redukcija ići lakše, a oksidacija teže.
S tim podacima trebao bi biti u stanju odlučiti se za po jedan od slučajeva. Međutim, ništa te ne priječi da si napraviš vlastiti uređaj za elektrolizu i provjeriš što nastaje. Natrij je dovoljno različit od vodika, a klor od kisika, da ne bi trebalo biti teško zaključiti što nastaje u stvarnom eksperimentu.

Usput, za slučaj da te zanima što se sve dade zakomplicirati, možeš pogledati odgovore koje ovdje spominjem, kao i još njih u arhivi, koji se dotiču elektrolize.