Poštovani, trebam pomoć oko rješavanja nekolicine zadataka iz organske kemije: 1. Nacrtajte sažete konstitucijske formule: a)6-hepten-2-ol b)natrijev formijat c)anhidrid octene kiseline Unaprijed hvala!

Ime i prezime: Tihana Vujnović tihanavujnovic@gmail.com

Konstitucijska formula prikazuje veze među atomima neke molekule. Atomi su predstavljeni simbolima kemijskih elemenata, a kemijske veze crtama, pri čemu će njihov broj između dvaju atoma biti jednak redu veze. Primjerice, molekula vodika sadrži dva atoma vodika povezana jednostrukom vezom:

H–H

Molekula etina sadrži pak dva atoma ugljika povezana trostrukom vezom, pri čemu je svaki od njih jednostrukom vezom povezan s još po jednim atomom vodika:

H–C≡C–H

U sažetim konstitucijskim formulama neke se grupe radi jednostavnosti prikazuju kao djelomične molekulske formule. Tako će sažeta formula etana biti CH3CH3 ili CH3–CH3, dok će propen biti prikazan kao CH3CH=CH2.

Crtanje strukturnih formula po imenima svodi se na razumijevanje toga što imena znače. Prvi spoj (prema današnjim pravilima: hept-6-en-2-ol) možeš razložiti na ime lanca i ono što na njemu imaš. "Hept-" znači da imaš lanac od sedam atoma, "6-en" znači pak da je između šestog i sedmog atoma ugljika dvostruka veza, a "-2-ol" da je na drugom atomu ugljika hidroksilna skupina (–OH).

Drugi je spoj ionski, što će reći da ćeš kation i anion jednostavno nacrtati jedan kraj drugog. Natrijev ne iziskuje neku posebnu mudrost, a niti formijatni. Eventualno ti može biti nepoznato da je formijat sol mravlje odnosno metanske kiseline, HCOOH.

Anhidridi su spojevi kod kojih su dvije (alkil)karbonilne skupine povezane preko kisikovog atoma. U ovom slučaju radi se o dvije acetilne skupine (CH3CO– ili CH3(C=O)–).

Nadam se da će ove upute biti od koristi, a za svaki slučaj preporučam i potražiti starije odgovore o (konstitucijskim) formulama. Ima ih prilično i u nekima je dosta detaljno objašnjeno kako crtati strukturne formule, od konstitucijskih do kosturnih.