Koliko grama NaOH treba dodati u 2 litra rastvora azotne kiseline koncentracije 0,15 mol/l, da bi pH tog rastvora bio 1? Hvala unaprijed :)

Ime i prezime: Jelena

U ovom zadatku krećeš od kraja. Želiš dobiti otopinu u kojoj će vrijednost pH biti 1 iz otopine koja sadrži 0,15 mol/L dušične kiseline. Prvo treba uskladiti ove dvije brojke, budući da koncentracije jesu nešto iz čega direktno dobivaš množine ili mase, a vrijednosti pH baš i nisu. Prisjetiš li se da je pH negativni logaritam brojčane vrijednosti koncentracije, možeš iz vrijednosti pH izračunati koncentraciju:

c(HNO3) = 10−pH mol/L

Sad, kad imaš koncentraciju, vidiš da se treba smanjiti dodatkom hidroksida. Kako natrijev hidroksid i dušična kiselina reagiraju u omjeru 1:1:

NaOH + HNO3 → H2O + NaNO3

to će iznos za koji se treba smanjiti količina dušične kiseline biti jednak količini dodanog natrijevog hidroksida:

Δn(HNO3) = − n(NaOH)

(Negativnu vrijednost za množinu natrijevog hidroksida stavih jer je promjena negativna, budući da se kiselina troši.)

Kako za dušičnu kiselinu znaš koncentraciju i volumen, množinu ćeš izraziti upravo pomoću njih:

Δn(HNO3) = n2(HNO3) − n1(HNO3)

= c2(HNO3)∙V(kiselina) − c1(HNO3)∙V(kiselina)

Kad dobiješ množinu natrijevog hidroksida, iz nje ćeš lako dobiti masu:

m(NaOH) = n(NaOH)∙M(NaOH)