Zanima me kako mozemo znati koji je mjerodavni reaktant u reakciji stvaranja amonijaka a zadani su volumeni vodika i dusika obadvoje 6 litara...koji je od to dvoje mjerodavni reaktant ako su mnozine jednake i od vodika i dusika?

Ime i prezime: Marija Mamić

Koji je reaktant mjerodavan (tj. limitirajući), odredit ćeš usporediš li količine produkta koji iz svakog od njih može nastati. Kako se za nastajanje produkta moraju utrošiti svi reaktanti, očito će limitirajući biti onaj koji bi dao najmanje produkta. Da bi to mogla procijeniti, najbolje je imati jednadžbu odgovarajuće kemijske reakcije:

N2 + 3 H2 → 2 NH3

Iz nje možeš vidjeti da će reakcijom jedne molekule dušika s tri molekule vodika nastati dvije molekule amonijaka. Drugim riječima, jedna molekula dušika dat će dvije molekule amonijaka, dok će jedna molekula vodika biti dostatna tek za dvije trećine molekule amonijaka:

N(NH3) = 2∙N(N2)

N(NH3) = 2/3∙N(H2)

Umjesto broja može stajati množina, volumen, masa ili koja već ekstenzivna veličina.