Poštovani, molim vas za pomoć pri rješavanju sljedećih zadataka. Hvala Vam najviše! 1.Koliki je kovalenti polumjer joda ako je duljina kovalentne veze u molekuli vodika 74pm, a u molekuli jodovodika 170pm? 2. Koliko je litara destilirane vode potrebno dodati dvjema litrama vodene otopine čija pH-vrijednost iznosi 2 kako bi se priredila otopina čija će pH-vrijednost iznositi 3? 3.Pretpostavimo da je stupanj disocijacije kiseline 1. Koliko će molekula te kiseline biti disocirano u 1L vodene otopine čija je množinska koncentracija 0.1 mol/L? 4.REDOKS K2Cr2O7 + H2SO4 + H2S ----> Cr2(SO4)3 + S + K2SO4 + H20

Ime i prezime: Valerija Mihovljanec vale.mihovljanec@gmail.com

U prvom zadatku autori pretpostavljaju da su kovalentni polumjeri atomâ uvijek isti. To, naravno, nije istina, ali, zanemarimo li višestruke veze, razlike variraju dovoljno malo da procjene mogu biti od koristi. Prema tomu, iz duljine veze u molekuli vodika možeš izračunati koliki je kovalentni polumjer vodika (od središta jednog do središta drugog atoma imaš dva atomska polumjera), a iz polumjera vodika i duljine veze u jodovodiku istom logikom onda možeš dobiti koliki je kovalentni polumjer joda.

Drugi zadatak iziskuje razumijevanje značenja vrijednosti pH. Ona je po naravi logaritam, i to dekadski:

pH ≈ ‒ log (c(H+/mol dm‒3)

tako da promjena vrijednosti pH za jednu jedinicu odgovara deseterostrukoj promjeni koncentracije. Kako u zadatku imaš spomenuto dodavanje vode, to se očito radi o razređivanju tj. množina kiseline ostaje ista, a mijenja se volumen. Kako je koncentracija omjer množine i volumena:

c(X) = n(X)/V(otopina)

to će deseterostruka promjena koncentracije značiti isto takvu promjenu volumena. Što raste, a što pada, nadam se da si u stanju procijeniti iz promjene vrijednosti pH (ili pak činjenice da se otopina razređuje).

Stupanj disocijacije jednak je udjelu molekula koje su disocirale. Množenjem udjela s ukupnim brojem (ili množinom) molekula u otopini dobit ćeš količinu onih koje su disocirale:

n(X, disoc.) = αn(X)

Množinu molekula u otopini možeš pak dobiti pomoću koncentracije i volumena otopine, koristeći izraz koji sam napisao nekoliko redova iznad. Ako ti treba broj molekula, trebaš samo pomnožiti množinu s Avogadrovom konstantom.

Kako izjednačiti kemijske jednadžbe u kojima se mijenjaju oksidacijski brojevi, pogledaj ovdje.