Element nikal kristalizira s prostrno centriranom jediničnom ćelijom. polumjer mu iznosi 654 nm. odredi duljinu brida jedinične ćelije nikla.

Ime i prezime: mirela horvat mir.hor555@hotmail.com

Prvo ću se pozabaviti greškama u zadatku. Iako su samo dvije, to su ujedno i jedine dvije informacije koje zadatak daje, tako da je u tom pogledu potpuno pogrešno postavljen. Nikal kristalizira u plošno, a ne volumno centriranoj kubičnoj ćeliji. Pored toga, atomski radijus nikla ne iznosi 654 nm, nego 125 pm. Nije mi baš jasno kako netko uspije toliko promašiti danas, kad se u par klikova može doznati bilo koja temeljna informacija.

Da bi došla od polumjera atoma do duljine brida jedinične ćelije, trebaš znati kako su atomi posloženi u prostoru. U slučaju plošno centrirane ćelije atomi se nalaze u kutovima ćelije i središtima njezinih ploha, zbog čega su u neposrednom kontaktu atomi duž dijagonala tih ploha. Kako u oba vrha imaš po jedan atom, a u središtu plohe još jedan, očito će duljina dijagonale biti četiri puta veća od polumjera atoma (središnji je atom cijeli na toj dijagonali, a vanjska dva samo napola). Kad imaš duljinu dijagonale, iz nje možeš dobiti duljinu brida ćelije tako da ju podijeliš s korijenom iz dva.