Poštovani,možete li molim Vas pojasniti mi ionizacijska svojsva aminokiselina i crtanje titracijskih krivulja.Hvala unaprijed.

Ime i prezime: Viktorija Žižek viktorija.zizek5@gmail.com

 


"Ionizacijska svojstva aminokiselina" zvuči poprilično pretenciozno za ono što označava. Aminokiseline imaju po jednu aminsku i karboksilnu grupu, što znači da se mogu ponašati i kao kiseline i kao baze. Tomu treba dodati da u otopinama obično budu prisutne kao zwitterioni, jer im proton s karboksilne skupine ode na aminsku. Neke aminokiseline, poput lizina ili asparaginske kiseline, i na pobočnom lancu imaju skupine koje se mogu ionizirati. To ne mijenja bitno njihovu zwitterionsku narav, ali može dodati još jednu točku ekvivalencije u titracijama.

Što se krivulja titracije tiče, sve one izgledaju ovako nekako, a svode se na to da prikažeš kako se vrijednost pH mijenja s volumenom dodane baze ili kiseline. Skokovi se pojavljuju zato što se oko točke ekvivalencije drastično mijenjaju količine hidroksidnih i oksonijevih iona. Malo prije u suvišku su jedni, a malo kasnije oni drugi. Kako neutralna otopina i jednih i drugih ima 10‒7 mol/L, a titracije se u pravilu izvode pri koncentracijama nekoliko redova veličine iznad toga, to će već mali suvišak kiseline ili baze stvarno biti u redovima veličine. Čak i na logaritamskoj skali to će se vidjeti kao skok.

Ako ti je sve to već bilo jasno, a nešto drugo nije, molio bih da kažeš što te točno muči. Ako je odgovor da ti ništa nije jasno, onda ti predstoji malo ozbiljniji rad s udžbenikom, najbolje uz računanje i crtanje grafova koje bi trebala razumijeti. Barem sam ja tako učio prirodoslovne predmete.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   i.cvrtila@rug.nl

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija