Poštovani,trebala bih pomoć u jednom zadatku iz biokemije koji glasi: na osnovu sekvence kodirajućeg lanca DNA a)Napišite sekvencu komplementarne mRNA i označite njen polaritet b)Pronađite startni kodon na mRNA c)Koristeći se genetskim kodom odredite koji će peptid nastati i imenujte ga d)Odredite formalni naboj peptida pri pH=4 e)Skicirajte titracijsku krivulju ovoga peptida DNA Unaprijed se zahvaljujem

Ime i prezime: Viktorija Žižek viktorija.zizek5@gmail.com

Zaboravila si napisati sekvencu DNA, tako da ti mogu dati samo opće upute. Prvo, nemam pojma što ovdje znači polaritet. Sekvencu ćeš pak napisati tako da jednostavno napišeš što je komplementarno kodirajućem lancu, pazeći pritom da umjesto timina (T) staviš uracil (U), budući da imaš RNA. Dešifrirati kôd nije teško koristiš li tablicu sa značenjima. Isto vrijedi i za procjenu toga što će kako biti ionizirano: opet ti treba tablica s podacima. Krivulja titracije se pak svodi na to da si označiš pri kojim će vrijednostima pH neka grupa dobiti ili otpustiti proton (ovisno o tomu ideš li od lužnate otopine prema kiseloj ili obrnuti) te povučeš krivulju koja će za svaki ekvivalent dodane kiseline ili baze napraviti po jedan skok na iduću vrijednost pK. Jasno, što god nacrtala, vjerojatno neće odgovarati stvarnosti. Nadam se da to znade i autor zadatka.