Kako napisati elektronsku konfiguraciju kationa kroma,molbidena i volframa ako oni imaju nepravilnu konfiguraciju

Ime i prezime: Martina Prtenjača martina.prtenjaca26924@gmail.com

Najjednostavniji odgovor je da iznimke jednostavno treba znati. Zašto uopće ima iznimki i što to govori o pravilu možeš pročitati kreneš li odavde. Inače, ne vidim puno smisla u učenju takovih stvari napamet. Oni koji se bave tim metalima vrlo će vjerojatno zapamtiti jer stalno s tim rade, a svi ostali lako nađu podatke koji im trebaju.

Inače, te su nepravilnosti vezane za jedan ili dva zadnja elektrona, kreneš li od najnižih energijskih razina. Ako sklapaš konfiguracije kationâ, vjerojatno njih nećeš imati, tako da vjerojatno nećeš zamijetiti nikakvih anonalija. Međutim, ako imaš katione, vrlo je vjerojatno da su vezani za nekakve anione, moguće i preko koordinacijskih veza. A onda u igru upada teorija ligandnog polja i eto novih komplikacija. O njima radije ne bih, osim ako te ne zanima.