Vezano je za KOVALENTNU VEZU i ostalo... Što znači da kovalentna veza nije elektrostatske prirode,da je kovalentna veza usmjerena u prostoru,a da ionska i metalna nisu? Kod kovalentnih spojeva:viša tališta i vrelišta imaju polarniji spojevi(koji su to polarniji spojevi?) i spojevi veće molarne mase...Kako ću to saznati? Unaprijed zahvaljujem

Ime i prezime: Ivana ivana.zlata7@gmail.com

Sve kemijske veze su elektrostatske prirode, pa tako i one kovalentne. Usmjerenost u prostoru znači upravo to: ako je na neki atom kovalentno vezano dva ili više atoma, oni će međusobno stajati pod karakterističnim kutovima, što onda molekulama daje karakteristične oblike (kutni, trigonski, tetraedarski, kvadratni..., kao i veća čudesa građena od ovih jednostavnih motiva).
Metalne i ionske veze same po sebi ne određuju kutove vezanja. Međutim, to ne znači da soli i metali nemaju nikakve unutarnje strukture. Jednostavno su im čestice tako posložene, da one isto nabijene budu što dalje jedne od drugih, a sve skupa da zauzimlju što manji prostor.
Polarnost spoja to je veća što su mu veze karakterom bliže ionskima. Međutim, molekulska simetrija kod nekih spojeva vezne dipolne momente poništi, tako da ima i spojeva koji su nepolarni premda imaju polarne veze.

Inače, ovo su sve pitanja koja smo već mnogiput dobili, a mnogiput smo već i preporučili ukucati u tražilicu ključne pojmove pa pogledati starije odgovore. Isto preporučam i sad tebi. Kao i to da pročitaš što ti piše u udžbeniku.