Čitam ovo prethodno objasnjenje paramagneticnosti molekule kisika i molim pojasnjenje sto znaci red veze je dva? I kako nastaju i kakve su to degenerirane orbitale i koliko ih onda ukupno ima u molekuli kisika?

Ime i prezime: Marko Banjaga rejmisterio619@hotmail.com

 


Najjednostavnije rečeno, red veze je (srednji) broj zajedničkih elektronskih parova između dvaju atoma. Kompliciranije rečeno, red veze je polovica razlike između broja veznih i protuveznih elektrona.

Degenerirane orbitale su energijske razine istih energija.

U slučaju kisika imaš šest valentnih elektrona, dva iz s-orbitale, četiri iz p-orbitala. Svi oni mogu (kao i, barem načelno, 1s-elektroni) sudjelovati u stvaranju kovalentnih veza, a što će od toga ispasti povežu li se dva atoma, možeš si predočiti crtanjem molekulsko-orbitalnog dijagrama za molekulu kisika. Na najnižoj razini prikazana je situacija za 1s-elektrone, a iznad toga za 2s-elektrone. U oba slučaja imaš po dva elektrona u veznoj i (gornjoj) protuveznoj orbitali. To znači da je red veze nula, odnosno da ti elektroni ne sudjeluju u kovalentnim vezama. S p-elektronima situacija je nešto kompliciranija jer oni pored σ-veza mogu tvoriti i π-veze. Preciznije, preklapanjem p-orbitala može nastati jedna σ-veza i dvije π-veze. Potonje dvije identične su, tako da su im identične i energije, što će reći da se radi o degeneriranim orbitalama. I sad, kad pobacaš svih osam p-elektrona u te nove orbitale, naći ćeš da ih je šest završilo u veznim orbitalama, a dva u protuveznima, i to nesparena. Iz toga možeš povući dva zaključka. Prvo, možeš izračunati red veze ((6 ‒ 2)/2). Drugo, kako imaš nesparenih elektrona, očito se radi o paramagentičnoj molekuli.

Napisavši sve ovo, moram ipak reći da se posvema slažem s Igorovim mišljenjem o kvantnoj kemiji u školi.

Ako te kvantna mehanika zanima neovisno o tomu što imaš na nastavi, preporučio bih pročitati Frankine odgovore o kvantnoj kmehanici, kako prvi, tako i drugi. Pored njih, pisalo se još toga o kvantnoj mehanici, a osobito su tu zanimljivi odgovori Marka Grbe.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   i.cvrtila@rug.nl

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija