Dobar dan! Evo molila bih pomoć pri rješavanju ova dva zadatka: 1. Izračunaj volumen zraka potrebnog za potpuno izgaranje 640g metana. 2.Voda za piće u kojoj ima otopljenog sumporovodika u maloj količini je neugodna mirisa. Kroz takvu vodu propušta se plinoviti klor, a zatim se voda filtrira da se ukloni istaloženi sumpor. Izračunaj masu klora potrebnog za oksidaciju sumporovodika u 2,5 m3 vode u kojoj je maseni udio sumporovodika 10 ppm ( pretpostavimo da je gustoća vode 1 g/cm3 ). Hvala

Ime i prezime: Tamara Uzelac tara.bubamara99@gmail.com

 


Oba se zadatka svode na to da napišeš formule kemijskih reakcija, tako da vidiš u kakvom omjeru tvari reagiraju, a onda pomoću tih omjera, jednadžbe stanja idealnog plina i par izraza za sastav smjesa dobiješ tražene brojke.

U prvom imaš gorenje metana:

CH4 + 2 O2 → CO2 + 2 H2O

Volumen zraka dobit ćeš ako potreban volumen kisika podijeliš s volumnim udjelom kisika u zraku, potreban volumen kisika iz množine kisika i to pomoću jednadžbe stanja idealnog plina (trebat će ti i podaci o uvjetima; kako ih nemaš, možeš uzeti one normalne), množinu kisika iz množine metana, a množinu metana dijeljenjem njegove mase s njegovom molarnom masom.

U drugom zadatku klor oksidira sumporovodik u sumpor:

Cl2 + H2S → 2 HCl + S

Masu klora dobit ćeš sličnom logikom kao i u prethodnom zadatku: masa je jednaka množini pomnoženoj s molarnom masom, množina klora dobije se iz množine sumporovodika, množina sumporovodika dijeljenjem njegove mase s njegovom molarnom masom, masa sumporovodika množenjem mase vode s masenim udjelom sumporovodika u njoj, a masa vode množenjem njezinog volumena s gustoćom.

Ako ti neki od pojmova nisu jasni, ukucaj ih u tražilici pa ćeš prije ili poslije naći što su i čemu služe. Ako ne uspijevaš prevesti moje riječi u jednadžbe, opet preporučam pogledati arhivu. Stehiometrijskih zadataka smo se ovdje narješavali, tako da ih možeš naći hrpu riješenih korak po korak. Ako sve ovo nije od pomoći, a ti reci što te onda točno muči s tim zadatkom.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   i.cvrtila@rug.nl

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija