Imam dva pitanja i ako je moguće trebam odgovor do 25.5. 1.)Magnezij lako reagira s toplom tekućinom A,pri čemu nastaju magnezijev oksid i plin B.Tekućina A dobiva se gorenjem plina B.Plin B je najlakši od svih plinova. a)Ime i formula plina B b)Ime i formula tekućine A c)Jednadžba gorenja plina B d)Jednadžba reakcije magnezija i tekućine A 2.)Cijanovodik je vrlo otrovan plin molekulske formule HCN.Može se dobiti izravnom sintezom iz elementarnih tvari pri 1 800 celzijevih stupnjeva. a)Napiši oznake za elementarne tvari od kojih je građen cijanovodik b)Prikaži jednadžbom sintezu cijanovodika iz elemenata Hvala unaprijed!!!

Ime i prezime: Sebastijan Lacković sebastijan.lackovic@gmail.com

 


I jedan i drugi izvor koji sam pogledao potvrđuju moju sumnju da zadatak sadrži neistinu. Magnezij će u reakciji s tekućom vodom dati magnezijev hidroksid. Oksid će nastati izgaranjem magnezija u vodenoj pari, kao i grijanjem hidroksida iznad 332 °C. Odgovore na potpitanja naći ćeš na spomenutim stranicama, čak i ako samo pogledaš kemijske jednadžbe.

Drugo pitanje je, zanimljivo, temeljeno na činjenicama iako se radi o daleko opskurnijoj kemiji. Za laboratorijske ili suicidalne primjene cijanovodik se obično spravlja djelovanjem jakih kiselina na cijanide:

n H+(aq) + M(CN)n(s) → Mn+(aq) + n HCN(g)

Industrijski se najviše proizvodi gorenjem metana i amonijaka uz ograničen pristup kisika:

2 CH4 + 2 NH3 + 3 O2 → 2 HCN + 6 H2O

Proizvodnja direktno iz elemenata, kao i djelovanjem amonijaka na ugljik, spada više u znanstvene kuriozitete. Kako je jednadžba procesa iz zadatka vrlo jednostavna, započet ću ju, a tebi ostaviti da izjednačiš:

C + N2 + H2 → HCN

Ako nisi siguran kako izjednačiti kemijsku jednadžbu, možeš se inspirirati ovim odgovorom, kao i hrpom starijih odgovora u kojima nešto treba izjednačiti.

Na kraju bih dometnuo još dvije opaske. Prvo, podzadatak a) malo je nespretno sročen. Cijanovodik nije građen od elementarnih tvari, nego elemenata. Element je skup atoma, elementarna tvar kemijska vrsta. Atomi grade tvari, ali tvari ne grade druge tvari, mogu samo sudjelovati u njihovom nastajanju. Takovo stanje (s)tvarî vrijedi barem dok ne upoznaš supramolekulsku kemiju.
Drugo, prije mnogo godina naučio sam da stupnjevi nisu Celzijevi, nego Celzijusovi, ili, ako ćemo se držati izvornog oblika prezimena, Celsiusovi. Naime, Anders Celsius bio je Sveđanin, tako da bi se njegovo prezime trebalo tretirati ne kao latinsko, nego kao švedsko.
To tumačenje, naravno, ne ide bez kvake. Prezime Celsius jesu nosili Šveđani, ali ono je ipak latinsko: dolazi od riječi celsus koja se odnosila na njihovo imanje. Također, Celsiusi su svoje prezime uredno deklinirali po latinski: u naslovima knjiga koje su objavljivali neće se naći kao Celsiusi, nego kao Celsii. Zbog toga moram priznati da u izbacivanje latinizacije imena u najmanju ruku nisam siguran.

Dodatak, na kojemu ću zahvaliti Tomislavu Portadi:
Hrvatski jezikoslovci uglavnom su složni da je ispravan oblik Celsiusovo, ali odlučili su uvriježenu pogrešku proglasiti ispravnom. Ne svi, doduše. Osobno, držat ću se i dalje Celsiusa.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   i.cvrtila@rug.nl

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija