Pomocu parcijalnih jednadžbi oksidacije i redukcije rijesi redoks jednadžbu koja prikazuje reakciju kalija i broma

Ime i prezime: pavao mokri pajoglobus4444@gmail.com

Reakcijom kalija i broma nastaje kalijev bromid, a izjednačiti jednadžbu te reakcije lakše je bez parcijalnih jednadžbi. Kreneš od toga što reagira:

K + Br2 → KBr

Kako imaš dva atoma broma s lijeve strane, očito ih toliko mora biti i s desne:

K + Br2 → 2 KBr

Međutim, sad s desne strane imaš i dva atoma kalija, tako da ih isto toliko mora biti i s lijeve:

2 K + Br2 → 2 KBr

I to je to.

Kako isti problem riješiti upotrebom parcijalnih jednadžbi, pisao sam ovdje i ovdje, iz čega možeš vidjeti da je u pitanju uvođenje većeg problema kako bi se riješio manji. Osobno držim da se oksidacijske brojeve mora uvesti tako da se vidi da nečemu i služe. Nekoliko lijepih primjera na tu temu možeš naći u tekstu o metodama izjednačavanja kemijskih jednadžbi, a možeš i ukucati u tražilicu pojam "redoks" pa pogledati pitanja koja imaju složenije formule.