Poštovani, pročitala sam sve vaše odgovore u vezi s upisom na fakultete i puno su mi pomogli, naime ove godine upisujem fakultet i prvi izbor mi je farmacija, no ako ne upadnem onda kemija. Dvoumim se između PMF-a i FKIT-a. Moja vizija posla nakon fakulteta je rad u proizvodnji lijekova (ili tako nešto slično) pa bih Vam bila zahvalna kada bi ste mi dali stučno mišljenje s kojim fakultetom (PMF-om ili FKIT-om) je veća mogućnost za pronalazak takvog posla. Lp,Ivona Kurečić

Ime i prezime: Ivona Kurečić kurecic.i@gmail.com

Proizvodnja lijekova je ogromno područje. Ako misliš na razvoj novih lijekova, onda dolazi u obzir sve od organske kemije do medicine, ovisno o tomu zanimaju li te više dizajn i sinteza, ili pak klinička ispitivanja. Ako te više zanima industrijska proizvodnja, onda je FKIT vjerojatno bolji izbor, budući da na PMF-u sigurno nećeš naučiti puno tomu kako se radi na velikim skalama.
Međutim, neovisno o fakultetu na koji ćeš upasti, treba računati na mogućnost da ćeš posao tražiti i naći izvan Hrvatske. Primjerice, od dvadesetak ljudi s kojima sam počeo i u roku dovršio studij kemije na PMF-u barem nas je sedmero sad diljem svijeta, od Finske do Kanade. Za petoro znam da su ostali i u Hrvatskoj i u znanosti, a za ostale nisam siguran gdje su. Ne znam kako stvari stoje s farmaceutima, ali čini mi se da će se većina studenata na kraju zaposliti u apotekama, takoreći kao trgovci. Oni koji se bace u istraživanja novih lijekova vjerojatno ne kreću s bitno drugačijih pozicija od onih koje imaju studenti koji su odabrali organsku kemiju na PMF-u, ali tu već prilično nagađam.

Ono što sam napisao u prvom je redu moje mišljenje. Javit ću se još nekolicini ljudi koje znam pa da se ono dopuni ili popravi.