Jesu li tekući sapuni za pranje ruku po kemijskom sastavu sapuni ili detergenti?Kako se to može provjeriti?

Ime i prezime: Tara Styles minnietara0102@gmail.com

Ne znam. Jedan je način da pogledaš što na boci piše o sastavu, a drugi da napraviš pokus. Sapuni bi u tvrdoj vodi trebali dati talog, a deterenti ne. Da se ne mučiš pitanjem kako do tvrde ili meke vode, najbolje je nabaviti bocu destilirane vode te u manjoj količini iste razmutiti nešto vapna. Nakon što se neotopljeni dio slegne, imaš bistru vapnenu vodu. Ona bi trebala sasvim dobro predstavljati tvrdu vodu.
Ako nemaš vapna pri ruci, možeš pokušati i s octom ili, bolje, klorovodičnom kiselinom. Kao i s tvrdom vodom, trebao bi nastati talog. Međutim, dok u prvom slučaju imaš nastajanje kalcijevih (i magnezijevih, ako imaš prirodnu tvrdu vodu) soli viših masnih kiselina, ovdje će se protonirati anioni slabih viših masnih kiselina, dok se sulfonatima, koji su glavni materijal za deterente, neće dogoditi ništa. Protonirane, masne kiseline gotovo su posve netopljive u vodi te se luče kao mastan talog.