1)Zašto neki detergenti izazivaju 'cvjetanje' vode? 2)Zašto se detergenti sa enzimima moraju koristiti na nižoj temperaturi? 3)Od kada se u povijesti koriste sapuni? Lijep pozdrav

Ime i prezime: Tara Styles minnietara0102@gmail.com

Cvjetanje vode je naziv za bujanje algi, obično uslijed jačeg priljeva bitnih im nutrijenata. Površinski aktivni spojevi, koji su nužno prisutni u sredstvima za čišćenje, nisu baš neka hrana za alge. Iako su neki od njih iskoristivi u sintezi membranskih lipida, alge si to lako same sintetiziraju iz vode i ugljikovog dioksida. Međutim, fosfati, koji se, zadnjih godina sve manje, dodaju deterdžentima za omekšivanje vode, jesu. Fosfor je element, tako da ga jednostavno treba dobiti iz okoline. Fotosinteza tu ne pomaže, ali zato mogu pomoći otpadne vode.

Deterdženti s enzimima osjetljivi su na visoke temperature iz istih razloga kao i ti: proteini funkcioniraju samo u određenom temperaturnom rasponu, a ako ih se previše zagrije, kvar može biti i nepovratan.

Wikipedia kaže da su sapun poznavali već Babilonci, prije 3800 godina. Međutim, kako postoje i neke biljke koje sadrže površinske aktivne tvari poput saponina u većim količinama, to je lako moguće da su ljudi koncept pranja pomoću njih poznavali i prije povijesnih vremena.