100 mL otopine kalcijeva nitrata koncentracije 0,250 mol/dm^3 pomiješano je s 400 mL dušične kiseline koncentracije 0,100 mol/dm^3.Kolika je koncentracija nitratnih iona u dobivenoj smjesi? Hvala unaprijed :)

Ime i prezime: Mia mia.nerlovic@gmail.com

Množina otopljene tvari koju sadrži volumen V otopine koncentracije c jednaka je cV. Dakle, možeš izračunati koliko nitratnih aniona sadrže obje polazne otopine (pazeći pri tom da otopina kalcijeva nitrata sadrži dvostruko više nitratnih aniona nego jedinki Ca(NO3)2). Množina nitrata u konačnoj otopini biti će jednaka zbroju množina nitrata u polaznim otopinama, a volumen konačne otopine će biti jednak zbroju volumena polaznih otopina. Budući da je koncentracija kvocijent množine otopljene tvari i volumena otopine, imaš sve što ti treba za izračunati koncentraciju nitratnih aniona u konačnoj otopini.

Odgovorio: Tomislav Piteša   tpitesa@gmail.com