1.reakcija nastajanje karbonata neutralizacijom. 2.Još dvije metode dovivanja kalijevog karbonata. 3.jel se moze kalijev karbonat dobiti sintezom metala i nemetal(zanima me sto treba biti da se moze dobiti sa bilo kojim). 4.kojom kiselinom treba neutralizirat kalcijevu lužinu da nastane kalcijev sulfit?prikaži reakciju. Unaprijed hvala

Ime i prezime: andrija židić andrija256@gmail.com

O tomu što su neutralizacije i kako izgledaju kemijske jednadžbe koje ih opisuju prilično teksta naći ćeš pogledaš li starije odgovore na tu temu. Kako sve dobiti soli, pisao sam svojedobno ovdje. Možda će ti to dati kakvu ideju. Četvrto pitanje svodi se na to koja kiselina daje sulfite. Nadam se da će nalaženju odgovora pomoći sljedeća informacija: ta se kiselina dobije otapanjem sumporovog dioksida u vodi. Jednadžbu ćeš riješiti vodeći se istom logikom kao i kod prvog zadatka. Ako što zapne, a ti se opet javi, po mogućnosti s informacijom što točno ne ide, da ti ne govorim opet ono što već znaš.

Treće je pitanje već nešto zanimljivije. Kalijev karbonat je spoj građen od tri elementa: kisika, ugljika i kalija. Prva dva sama po sebi daju ugljikov dioksid, ili pak monoksid, ako nedostaje kisika. Kalij će gorenjem na zraku dati superoksid, KO2. Kalij i ugljik mogu dati štošta, ovisno o reakcijskim uvjetima i tomu koji se alotrop ugljika koristi. Ako se reakcija izvodi s dijamantom, lako je moguće da se neće dogoditi ništa. Grafit će dati tzv. intersticijske spojeve, kod kojih se atomi kalija ugrađuju među slojeve grafena, a fulereni fuleride, kod kojih cijela molekula fulerena primi elektrone iz metalnih atoma. Što se dogodi ako pomiješamo sva tri malo je teže predvidjeti. Vjerojatno je netko to već probao izvesti, ali ne znam što je ispalo. Tako da bih se usudio reći da je vjerojatno mudrije ne ići u direktnu sintezu.