Odrediti procentnu koncentraciju, molalitet i masenu koncentraciju 3 molarne otopine NaOH. Mr(NaOH=40)

Ime i prezime: Nina Tolic gothicart18@yahoo.com

Ako ne znaš kolika je gustoća otopine, zadatak je nerješiv. Tako da prvo treba negdje naći taj podatak. Ovdje ima tablica s odnosom masenog udjela i gustoće pri različitim temperaturama, što baš i ne pomaže jer ti treba odnos koncentracije i gustoće. Međutim, kako nisam našao ništa bolje od ovoga, možeš ili potražiti Kolbahov Priručnik za kemičare ili CRC-ove tablice, gdje bi trebali biti svi podaci. Ako ne nađeš ništa od toga, slijedi ti malo jednostavnih računa, jer iz masenog udjela i gustoće nije nikakav problem doći do koncentracije:

c(NaOH) = n(NaOH)/V(otopina)

= (m(NaOH)/M(NaOH))/(m(otopina)/ρ(otopina))

= (m(NaOH)/m(otopina))/(M(NaOH)/ρ(otopina))

= w(NaOH)∙ρ(otopina)/M(NaOH)

Sad samo trebaš naći koji od masenih udjela iz tablice odgovara koncentraciji iz zadatka te eventualno izvesti interpolaciju da dobiješ točniju vrijednost. Ako ti se ne da s time zezati, najbolje da provedeš neko vrijeme u knjižnici, tražeći neku od dvije preporučene knjige.

Masenu koncentraciju dobiješ ako množinsku pomnožiš s molarnom masom otopljene tvari, a molalnost ravno iz masenog udjela:

w(NaOH) = m(NaOH)/(m(voda) + m(NaOH))

1/w(NaOH) = m(voda)/m(NaOH) + m(NaOH)/m(NaOH)

= 1 + m(voda)/m(NaOH)

Taj izraz možeš sad ubaciti u onaj za molalnost:

b(NaOH) = n(NaOH)/m(voda)

= (m(NaOH)/M(NaOH))/m(voda)

= (1/(m(voda)/m(NaOH)))/M(NaOH)

= (1/(1/w(NaOH) ‒ 1))/M(NaOH)

Usput, pogledaj i ostale zadatke ovdje, kod kojih se spominju koncentracije i molalnost. Principi su uvijek isti, ali koristit će ti da vidiš ponešto različite pristupe rješavanju.