Možete li mi, molim Vas, objasniti zbog čega je elektronska konfiguracija zlata [Xe] 4f14 5d10 6s1, kada bi, prema shemi popunjavanja el. omotača, trebalo biti [Xe]4f14 5d9 6s2 ?

Ime i prezime: Emir Šabić sabicemir98@gmail.com

Shema koju spominješ, poznata kao načelo izgradnje ilitiga Aufbau, ne vrijedi baš za sve konfiguracije tj. malo se gubi kod nekih prijelaznih elemenata. Najjednostavnije rečeno, stvari nisu tako jednostavne kao što to sugerira spomenuta shema, a stvarne su elektronske konfiguracije elemenata određene ne crtanjem po papiru, nego eksperimentalno, preko energija ionizacije. To što se shema svejedno koristi posljedica je toga što za većinu elemenata dobro predviđa elektronske konfiguracije.

Inače, nije ovo prvi put (brojka je dosta veća) da se ovdje piše o elektronskim konfiguracijama. Možda nije zgorega pogledati ovaj odgovor, skupa s poveznicama što iz njega slijede.