radio sam elektrolizu otopine NaCl u vodi, sa aluminijskim elektrodama (kugle od alu folije), i to sa NAIZMJENICNOM strujom 9V. Na obje elektrode se izdvajao gas, bezbojan, koga sam ja uhvatio u jednu posudu. Da li je to cisti H2? Jeli opasan (explozivan?) Molim da mi odgovor date sto hitnijem, i po mogucnosti i na moj mail, hvala!

Ime i prezime: Dino Osmic diosmic@inet.ba

Elektroliza se ne radi s izmjeničnom strujom jer je onda pojedina elektroda naizmjence (već prema frekvenciji struje) i anoda i katoda. U tvom pokusu bi se na katodi trebao oslobađati vodik, a na anodi klor. Nastali klor se može, barem djelomično otapati u vodi dok je topljivost vodika u vodi zanemariva. Tako da je taj tvoj plin najvjerojatnije, većim dijelom vodik. S obzirom da da se tebi obje reakcije događaju na istoj elektrodi i da je smjesa klora i vodika opasnija (eksplozivnija!) od smjese vodika i zraka (koja je sama po sebi, u pravom omjeru, vrlo opasna), taj pokus ja ne bi tak' radio.

Odgovorio: Ivan Halasz   ihalasz@chem.pmf.hr