molim vas opis pokusa iz kemije sa sodom bikarbonom i octom i što se događa sa zapaljenom svijećom u drugoj čaši nad koju smo nagnuli čašu s octom

Ime i prezime: nada paušić pausicnada@net.hr

Ako si pokus vidjela, možeš ga opisati i sama. Ako nisi sigurna kako ga opisati, mogu reći da se kemičari obično bave time što i kako je dodano čemu, u kakvom su stanju bile te tvari, je li im štogod pritom ili potom učinjeno te, konačno, što se s njima tijekom pokusa dogodilo. Drugim riječima, opis pokusa uključuje njegovu izvedbu i opažene promjene.

Ako pokus nisi vidjela, onda ga nema smisla opisivati jer bi to bilo izmišljanje. U tom slučaju pokus treba izvesti. Nije osobito zahtjevan: trebaju ti dvije posude (npr. čaše), malo sode bikarbone, ocat, svijeća i šibice ili upaljač. U jednu čašu uspeš malo sode i potom uliješ malo octa. Nakon toga možeš zapaliti svijeću (može i na stolu, ako ti se ne da zafrkavati s time da ju okomito postaviš u čašu) i "preliti zrak" iz čaše u kojoj su reagirali ocat i soda bikarbona. Što god da se misli dogoditi, dogodit će se čim nagneš čašu nad svijeću. Za slučaj da ti ove upute nisu jasne, možeš pogledati jednu jednostavnu izvedbu tog pokusa.