potpunim sagorjevanjem 2,66g neke tvari nastaje 1,54g co2 i 4,48g so3,koja je to nepoznata tvar? hvala

Ime i prezime: tihomir gorupec tihixtreem

Teško da će sagorijevanjem neke tvari nastati sumporov(VI) oksid, SO3, vjerojatno se ipak radi o sumporovom(IV) oksidu, SO2.
Najprije ćemo mase ugljikovog i sumporovog oksida preračunati u množine, tako što ćemo ih podijeliti s molarnim masama. Dakle, n(CO2) = m(CO2) / M(CO2) i n(SO2) = m(SO2) / M(SO2). Uvrštavanjem zadanih masa i molarnih masa dobivamo n(CO2) = 0,035 mol i n(SO2) = 0,07 mol. Sada jasno vidimo da ispitivana tvar sadrži dva puta više sumpora nego ugljika (0,07 je dva puta 0,035), pa možemo pretpostaviti da se radi o ugljikovom disulfidu, CS2. Izračunamo li masu 0,035 mol ugljikovog disulfida po formuli m(CS2) = n(CS2) * M(CS2) dobit ćemo 2,66 g, što je uostalom i zadano, pa to dodatno potvrđuje da je ispitivana tvar zaista ugljikov disulfid.

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@rudjer.irb