Oleinska kiselina je zastupljena u gradu triglcerida maslinova ulja. Koja od sljedećih sažetih formula odgovara molekuli oleinske kiseline? a)CH3(CH2)7CH3 b)CH3(CH2)7CH2OH c)CH3(CH2)7CH=CH(CH2)7COOH d)CH3(CH)7CH2CH2(CH2)7COOH

Ime i prezime: Sara saraelfakayi@yahoo.com

(Ne mogu reći da sam ikad čuo za neki grad trigliceridâ, a nekmoli grad trigliceridâ iz nekog specifičnog izvora.)

Od ponuđenih odgovora lako ćeš odbaciti prva dva, jer se radi o alkanu i alkoholu, dakle spojevima koji nemaju karboksilne skupine (‒COOH), tipične za karboksilne kiseline. Druga dva spoja jesu kiseline, pri čemu je jedna zasićena, a druga nije (jer su joj dva ugljikova atoma povezana dvostrukom vezom). Sad se samo još treba sjetiti da oleinska kiselina pripada među nezasićene više masne kiseline (ili pogledati njezinu strukturnu formulu).