1.ako je molalna koncentracija rastvora barijum hlorida 1,20mol/kgkoliki je maseni udeo barijum hlorida u ovom rastvoru RESENJE JE 0,20 2.rastvoreno je 3gr natrijum sulfata u 22ml vode.dobijeni rastvor ima gustinu 1,10g/mol .KOLIKA JE KONCENTRACIJA MOL/L DOBIJENOG RASTVORA resenje 0,93 3. koliko mililitara vode treba da ispari iz 80ml rastvora koji sadrzi 0,25g/l natrijum hidroksida da bi se dobio rastvor koncentracije 0,025mol/L molim vas hitno mi trebaju uradjeni a bilo bi dobro i objasnjeni ovi zadavci

Ime i prezime: sanja zigic sanja.zigic64@gmail.com

O hitnosti hitno pogledaj ovdje. Što se pak tiče rješavanja i objašnjavanja, držat ću se potonjeg, jer inače ovo ne bi bila e-škola, nego e-servis za rješavanje zadataka.

U prvom zadatku trebaš prvo znati kako se računaju molalnost:

b(X) = n(X)/m(otapalo)

i maseni udio:

w(X) = m(X)/(m(X) + m(otapalo))

Nakon toga, najzgodnije je uočiti da se množina otopljene tvari može izraziti pomoću njezine mase:

n(X) = m(X)/M(X)

čime se u izrazu za molalnost dobiva omjer masa:

b(X) = m(X)/(M(X)∙m(otapalo))

Isti omjer može se naći i u izrazu za maseni udio, ako se cijeli razlomak skrati s brojnikom:

w(X) = m(X)/(m(X) + m(otapalo))

= (m(X)/m(X))/(m(X)/m(X) + m(otapalo)/m(X))

= 1/(1 + m(otapalo)/m(X))

U taj izraz sad možeš ubaciti omjer masa izražen preko molalnosti (i to kao recipročnu vrijednost):

m(X)/m(otapalo) = b(X)∙M(X)

i imaš jednadžbu u koju treba još samo ubaciti zadane vrijednosti (pazeći pritom da molarnu masu barijevog klorida izraziš u kg/mol, ili pak da molalnost prebaciš u mol/g).

U drugom ćeš zadatku do rješenja doći raspišeš li izraz za množinsku koncentraciju otopine:

c(X) = n(X)/V(otopina)

= (m(X)/M(X))/(m(otopina)/ρ(otopina))

Nadam se da je očito kako ćeš iz masa otapala i otopljene tvari dobiti masu otopine, kao i da ti je poznata gustoća čiste vode, kao i da je gustoća izražena u g/mol tipfeler.

U posljednjem trebaš imati na umu da hlapi voda, a natrijev hidroksid ostaje, tako da njegova koncentracija isparavanjem raste:

c1(NaOH) = n(NaOH)/V1(otopina)

c2(NaOH) = n(NaOH)/V2(otopina)

Množinsku koncentraciju možeš izračunati iz masene:

c(X) = γ(X)/M(X)

a volumen vode koja treba ispariti očito je jednak razlici između početnog i konačnog volumena.