Mi smo učili da je atom nužno neutralna čestica, ali cimer mi kaže da su i monoatomski atomi također vrsta atoma. Tko je u pravu?

Ime i prezime: Ivan Badrov ivan.badrov@gmail.com

Atom je svaki sustav koji sadrži jednu atomsku jezgru i određen (prirodni) broj elektronâ. Ako je broj elektronâ jednak broju protonâ u jezgri, radi se o neutralnom atomu, a inače je to anion ili kation. Ioni također mogu biti i molekule, ali za to trebaš više atomskih jezgara (odnosno atomâ).

Drugim riječima, atom ne mora biti neutralan, iako ćemo obično prvo pomisliti baš na neutralne atome. Izraz "monoatomski atom" smislenošću odgovara jednosobnoj sobi. Nisam siguran što si time stvarno htio reći.

Doduše, moram tu dometnuti da IUPAC atome definira kao neutralne čestice. Držimo li se njih, učio si ispravno. Drugi izvori dopuštaju ipak i nabijene atome, tako da se za obje tvrdnje može naći izvor koji ih podržava.