Mozete li mi napisati jednadzbu za gorenje etanola uz dovoljno kisika. I izracunati maseni udio kisika u etil-etanoatu. Sto ce se dogoditi ako u epruvetu s malo razrijeđene octene kiseline ubacimo komadic magnezijeve vrpce i smjesu kratko zagrijemo? a)reakciju prikazo kemijskom jednadžbom b)kako se zove nastali produkt i kojom ga metodom mozemo izdvojiti iz otopine?

Ime i prezime: Katarina Benc katarinabenc00@gmail.com

Puno pitanjâ, a nijedno novo, tako da ću se, umjesto da opet pišem iste stvari, radije pozabaviti poveznicama.

Jednadžbu gorenja etanola na zraku možeš sklopiti kreneš li odavde, a isti ti odgovor može pomoći i kod pitanja o reakciji metala (magnezija) i kiseline (octene kiseline). Ako ne pomogne taj odgovor, trebali bi npr. ovaj i ovaj. Kako računati maseni udio, možeš vidjeti npr. ovdje.

Na kraju ostaje razdvajanje. Načelno, uparavanje vode trebalo bi prije ili poslije dovesti do izlučivanja kristalâ soli. Međutim, s acetatima alkalijskih i zemnoalkalijskih metala to nije baš tako jednostavno jer su jako topljivi u vodi, a k tomu treba biti oprezan s grijanjem jer se neki od njih lako raspadnu na okside. U slučaju magnezijevog acetata, barem prema ovim podacima, ciklusi uparavanja do polovice volumena te hlađenja i odvajanja kristalâ trebali bi omogućiti da se, korak po korak, većina soli odvoji od vode. Doduše, vjerojatno kao tetrahidrat te uz nešto muke sa spremanjem jer je sol jako higroskopna.