U mnogim reakcijama kao što je npr.eliminacija molekula vode iz alkohola javlja se karbonium ion.Možete mi objasniti njegovu ulogu i što on točno predstavlja? Hvala unaprijed.

Ime i prezime: Mateja Vujica matejavujica1@gmail.com

Rekao bih da misliš na karbokatione, a ne na karbonijeve ione. Potonji su, iako široko poznati otkad je George Olah izmislio svoju magičnu kiselinu, ipak i dalje razmjerno egzotične vrste, dok su karbokationi takoreći kemičarska svakodnevica.
Uloga i značenje su ljudski konstrukti i u kontekstu reakcijskih mehanizama nemaju previše smisla. Karbokationi nastaju iz molekula koje su podložne E1-eliminaciji ili SN1-supstituciji. Njihova stabilnost (a onda i to hoće li se u reakciji uopće pojaviti) ovisi o tomu kakvi se supstituenti nalaze na nabojenom ugljikovom atomu i to je sve što općenito mogu reći.