tlak para cistog otapala(vode)pri 20°c je 2,33kPa,tlak pare otopine koja sadrzi nehlapljivu tvar mase 5g u vodi mase 95g iznosi 2,28kPa.Izracunajte molarnu masu svih tvari

Ime i prezime: graciela carevic graciela.carevic@hotmail.com

Molarnu masu svih tvari sigurno nećeš računati jer bi to moglo potrajati (samo kemijskih spojeva poznato je na milijune), ali onu spoja iz ovog zadatka već bi se moglo. Međutim, i tu treba pretpostaviti da se radi o molekulskom, a ne ionskom spoju, jer inače u formulu za Raoultov zakon treba ubaciti i (ovdje nespomenut) broj jedinki na koje spoj disocira.

Uz tu pretpostavku treba samo raspisati tu formulu:

p = p*∙x(H2O)

= p*∙n(H2O)/(n(H2O) + n(X))

Obje množine možeš zamijeniti masama preko relativnih molekulskih masa:

M(X) = m(X)/n(X)

a nakon toga u jednadžbi imaš samo jednu nepoznatu veličinu, M(X), jer molarnu masu vode možeš izračunati iz molarnih masa kisika i vodika.

Ako nisam što krivo računao, trebalo bi ispasti 43,3 g/mol. Ne pada mi na pamet nijedan spoj te molarne mase. Nadam se da autori zadatka ipak jesu nešto imali na pameti.