Molim vas da mi ovo odgovorite odmah sutra ujuto ako je ikako moguce do 10 sati. Sutra pisem test tako da mi je ovo bitno, a ako ne uspiijete nema veze. :) e sada pitanje. Dosta mi je tesko. Dva se elementa nalaze u istoj periodi PSE. Element s kisikom tvori ionski spoj XO a gorenjem elemenata Y nastaje molekula YO2. Atom elementa X ima cetiri protons manje od atoma elementa Y, a oba imaju protonski broj manji od 20. Odredi broj periode u kojoj se nalaze ti elementi, njihove simbole i protonske brojeve. Hvala vam unaprijed :)

Ime i prezime: jelena k jelenak.gv@gmail.com

Napamet je zadatak stvarno malo teži, ali ako pri ruci imaš tablicu periodnog sustava, postaje trivijalan. Ako su atomski brojevi manji od 20, gledaš samo drugi i treći red (vodik i helij očito ne mogu biti rješenja). Odnosno, gledaš parove elemenata koji su udaljeni za četiri mjesta (Li, N; Be, O; B, F; C, Ne; Na, P; Mg, S; Al, Cl; Si, Ar). Ako je prvi spoj ionski, očito prvi element para mora biti metal, k tomu takve valencije da s kisikom bude u omjeru 1:1. Drugi, istom logikom, mora biti četverovalentan, a k tomu i nemetal jer s kisikom tvori molekulski spoj. Sve to bi trebalo dosta suziti izbor, na samo jedan par koji sve to zadovoljava.

Pozdrav i sretno na ispitu,