Kemijskom jednadžbom prikaži potpunu hidrolizu škroba molekulske formule (C6H10O5)1000

Ime i prezime: Happy Day minnietara0102@gmail.com

Kad se dvije molekule glukoze povežu glikozidnom vezom, nastaje dimer glukoze, disaharid poput npr. maltoze, a oslobodi se jedna molekula vode. Jednadžba te reakcije glasi:

2 C6H12O6 → C12H22O11 + H2O

Slično, iz tri molekule glukoze nastao bi trisaharid, uz oslobađanje dvije molekule vode:

3 C6H12O6 → C18H32O16 + 2 H2O

Kad bi se povezalo n molekula glukoze, nastao bi pak odgovarajući oligomer:

n C6H12O6 → C6∙nH12∙n − 2∙(n − 1)O6∙n − (n − 1) + (n − 1) H2O

Formula oligomera može se zapisati i jednostavnije. Ako se u svakom koraku kondenzacije oslobodi jedna molekula vode, onda se za svaku glukoznu jedinicu osim jedne može maknuti po dva atoma vodika i jedan kisika:

((C6H10O5)n − 1)(C6H12O6)

odnosno, odvojimo li vodu iz izdvojene glukozne jedinice te i nju pridružimo ostalima:

((C6H10O5)n)(H2O)

S time jednadžba oligomerizacije izgleda ovako:

n C6H12O6 → ((C6H10O5)n)(H2O) + (n − 1) H2O

Jednadžba hidrolize izgleda kao i ova, samo što proces ide u suprotnom smjeru.

Kako možeš primijetiti, formuli koju imaš u zadatku nedostaje jedna molekula vode. To ju ne čini nužno netočnom, samo što se onda radi o spoju u kojemu se dogodila još jedna unutarmolekulska kondenzacija, tako da je uz oslobađanje molekule vode nastao ciklički spoj. Nisam siguran ima li takvih u stvarnom svijetu, ali na papiru ga svakako može biti. A možeš i formuli iz zadatka dodati molekulu vode.

Inače, škrob s kojim obično imamo posla (npr. onaj u kruhu ili krumpiru) nešto je složeniji od toga da bude samo lančani polimer glukoze. Naime, sastoji se od dvaju različitih polimera, amiloze smotane u zavojnice i razgranatog amilopektina.

P.S. Molio bih da se ubuduće i potpišeš.