Relativna molekulska masa nekog organskog spoja je 102,13. Indikator metiloranž dodan otopini spoja mijenja boju iz narančaste u crvenu. Sad treba napisati molekulsku formulu tog spoja, a zatim kemijsku jednadžbu reakcije tog spoja s kalijevom lužinom. Molim Vas pomoć.

Ime i prezime: Ivana Petek ivana.petek@net.hr

Lijep zadatak, na razmeđi kemije i enigmatike.

Način na koji sam ja došao do rješenja (ne nužno jedini) kreće od toga da gledaš koliko kakvih atoma možeš "ubaciti" u molekulu, a da svi zadani uvjeti budu zadovoljeni. Jedini kiseli organski spojevi za koje si dosad čula su organske kiseline (i možda fenol, ali njegova relativna molekulska masa iznosi 94,11), tako da tvoj spoj svakako mora biti neka karboksilna kiselina. Kako si dosad jedino učila o jednostavnim karboksilnim kiselinama, to se vjerojatno i ovdje radi o jednoj od njih. Pogledaš li niz homolognih karboksilnih kiselina: HCOOH, CH3COOH, CH3CH2COOH... možeš primijetiti da svaka iduća ima jednu metilensku skupinu (–CH2–) više od prethodne. Shodno tomu, relativna molekulska masa raste za 14,03. Koliko takvih koraka treba napraviti dok od mravlje kiseline ne dođeš do spoja iz zadatka, ne bi trebalo biti teško naći.
Inače, to što imaš jednu molekulsku formulu ne znači da je rješenje samo jedan spoj. Čak i ako se držiš samo kiselina, naći ćeš nekoliko izomera.
I, konačno, jednom kad znaš formulu kiseline, jednadžba reakcije s kalijevom lužinom ne bi trebala biti problem.