Koliko će grama HI nastati pri reakciji 0,1mol H2 sa 0,2 I2 pri reakciji temperatura i tlak su takvi da 20% H2 pretvara u HI. Izračunaj Kc(kincentracijsku konstantu) ove reakcije.

Ime i prezime: Hrvoje Horvatin

Vrlo sličan zadatak poslan nam je prije nekoliko mjeseci, tako da tamo možeš vidjeti na koji se način rješava. Ono po čemu se tvoj razlikuje je da se, umjesto od jodovodika, počinje od vodika i joda, tako da gledaš suprotnu reakciju:

H2 + I2 ⇌ 2 HI

i imaš inverznu konstantu ravnoteže:

Kc = c(HI)2/(c(H2)∙c(I2))

To da ti položaj ravnoteže ne ovisi o tlaku i volumenu pak ostaje (zato se i moglo preskočiti informaciju o volumenu posude te koristiti množine na mjestu koncentracija), kao i to da se po jedna molekula vodika i joda utroše za nastanak dvije molekule jodovodika, iz čega možeš izračunati koliko čega imaš na kraju reakcije:

nkon.(HI) = 2∙xreag.(H2)∙npoč.(H2)

nkon.(H2) = npoč.(H2)− xreag.(H2)∙npoč.(H2)

= npoč.(H2)∙(1 − xreag.(H2))

nkon.(I2) = npoč.(I2)− xreag.(H2)∙npoč.(H2)

Dalje preostaje samo još malo računanja.