Poštovani, U MS/MS spektru eritromicina A, pojavljuju se signali pri vrijednostima m/z = 158, 540 i 558.Pri 158 je karakterističan signal dezozamin iona, no nikako ne mogu dokučiti na koji način nastaju signali pri 540 i 558. Unaprijed hvala i srdačan pozdrav !

Ime i prezime: ivan pavlić ivan.pavlic@yahoo.com

Kao masenospektroskopski amater mogu tek reći da se ovakvi zadaci rješavaju kao i zagonetke: crtanjem, brojanjem, zbrajanjem, oduzimanjem, mozganjem.
Najmudrije je krenuti od strukture tog spoja i gledati kako se može raskomadati. Molekulska masa cijele molekule je 734, a kako se ne radi o kiselini, vjerojatno je MS izvedena u pozitivnom načinu. To znači da bi cijela molekula, skupa s protonom, trebala dati signal pri m/Z = 735. Molekulska masa dezozamina je 175, a 158 odgovara masi onoga što se otkine od molekule antibiotika (razlika je za hidroksilnu skupinu koje nema još od stvaranja glikozida), pod uvjetom da je izašlo kao (karbo)kation. Oduzmeš li od 734 158, dobiješ 576. To je za 18 više od 558, što je pak opet za 18 više od 540. 18 odgovara molekuli vode, tako da se očito eliminiraju hidroksilne skupine. Koje, ne bih nagađao. Jedini problem koji još ostaje je to što nakon otkidanja dezozaminovog kationa ostaje anion. Masa odgovara, ali naboji moraju imati isti predznak, jer se inače te čestice neće vidjeti na detektoru. Hoće li nešto jednostavno pokupiti elektrone (npr. s kisika), hoće li se nekako otkinuti hidrid, to ne znam. Kako nisi ništa rekao o tomu u kakvim je uvjetima napravljen spektar, nisam siguran čak ni radim li s pravim predznacima. S druge strane, jesam opisao način razmišljanja koji obično vodi prema suvislim idejama o tomu kakvo se zlo dogodilo molekulama u masenom spektrometru. Nadam se da će biti od koristi.